Актуелности

Нови рекорд у гнежђењу црноглавих галебова на птичијим острвима на Палићу

11.06.2020.

Чуварска служба Јавног предузећа „Палић-Лудаш” и волонтери Удружења љубитеља природе „Рипариа“ су 06.05.2020. пребројали гнезда речних галебова (Larus ridibundus) и црноглавих галебова (Larus melanocephalus) на острвима другог сектора Палићког језера.

Резултати: - речни галеб 1614 парова,
                 - црноглави галеб 406 парова

За време санације Палићког језера 1970-тих година, језеро је подељено на четири сектора, у другом сектору су од накупљеног муља са дна направили острва. Свако острво је покривено различитом вегетацијом због чега се на њима гнезде различите врсте птица. Поред разних патака, чапљи, малих и великих корморана, на западном крају другог острва и на целом трећем острву се гнезде колоније галебова. Гнезда су местимично постављена на растојању мањем од пола метра један до другог.

Једино стално место гнежђења црноглавог галеба у Србији се налази на овим острвима. Да би гнежђење било успешно, ове птице захтевају потпуни мир, и да нема високе вегетације на почетку периода гнежђења. Сталним одржавањем острва, тј. кошењем и уклањањем вегетације пре сезоне гнежђења, подстичемо ове колоније галебова да и даље настављају са гнежђењем.

Пре почетка пребројавања гнезда, чувари су претпоставили да ће број гнезда бити већи него претходних година, али на овако велики одскок нико није рачунао. У задњих четрдесет година гнездило се 10 до 50 парова црноглавих галебова, изузев неких ретких година где је овај број скочио на 150 парова, или 2019. године, када после успешне акције уклањања високе вегетације, гнездило се 266 пара галебова. Међутим, 2020. године имамо до сада најуспешније гнежђење, бројано је 406 гнездећих парова на острвима.

Нови рекорд у гнежђењу црноглавих галебова на птичијим острвима на Палићу

Лудашко језеро је комплекс влажних станишта који садржи отворене водене површине, тршћаке, и ране врсте травних заједница.
Степско језеро Лудаш, величине 328 хектара је јединствено у Србији.

Прочитајте више

Делатност

Јавно предузеће основано је ради обављања делатности од општег интереса - управљања заштићеним подручјима, у складу са актима о заштити, донетим на основу закона којим се регулише заштита природе, а којима је јавно предузће одређено за управљача.

Чуварска служба

Непосредни надзор на заштићеном подручју врши чуварска служба коју обезбеђује управљач, преко чувара заштићеног подручја

Пољочуварска служба

Пољочуварска служба послује тек од јуна 2016. године. Пољочуваска служба се тренутно састоји од десет чланова: осам пољочувара, координатора и руководиоца.

Расадник

Расадник цвећа и дендроматеријала на Палићу постоји у склопу Великог парка још од друге половине XИX века (1862. год.) када је формиран за потребе парка који је подигнут 1842. године.

Посетилачка стаза Лудаш - ЧУРГО Западна стаза

Лудашко језеро се налази на северу Војводине на територији општине Суботица у близини државне границе са Мађарском. На обали језера су смештена насеља Лудаш- Шупљак, Хајдуково и Носа.

Посетилачка стаза Лудаш - КИРЕШ Источна стаза

Природна вегетација у Специјалном резервату природе „Лудашко језеро“ је опстала само у виду мање-више изолованих острваца унутар пољопривредног предела.

Посетилачка стаза у СРП "Селевењске пустаре"

Некада традиционално виноградског подручје, које је користило климатске и геолошке предности пешчарске подлоге данас има много више воћњака.