Актуелности

Апсолутно бројање јединки врсте шафрањика (Булбоцодиум версицолор) у заштићеном подручју Предео изузетних одлика „Суботичка пешчара“

23.03.2017.

Током прошле недеље је на шумостепским стаништима Предела изузетних одлика „Суботичка пешчара“, успешно реализовано апсолутно пребројавање јединки врсте шафрањика (Булбоцодиум версицолор).

56_7.jpg

Ова активност је само део једног ширег пројекта праћења стања – мониторинга – таксона, који управљач реализује од 2003. године са надлежним Заводом за заштиту природе, а са апсолутним бројањем се започело 2015. године.

Шафрањика је једна од најугроженијих биљака у Србији, на рубу трајног ишчезавања. Главни чинилац угрожености је директно уништавање (преоравање) станишта, које се и десило на великом делу Суботичке пешчаре, давне 2002. године.

Тадашњи покушај проширења обрадивих површина је проузроковао фрагментацију исконских станишта ове врсте и довео је на руб опстанка.

Пребројавање је рађено укупно пет дана, резултати се обрађују – коначну слику о стању овог таксона ћемо имати за пет година. Велику захвалност на помоћи на терену у бројању јединки, дугујемо покрајинској инспекторки за заштиту животне средине – Злати Павловић, бројним члановима Планинарског клуба „Спартак“ из Суботице – посебно Зорану Вукманову, члановима Удружења љубитеља природе „Рипариа“, члановима „Баја Ифјúсáги Термéсзетвéделми Егyесüлет“ из Мађарске, представницима Националног парка „Кишкуншаг“ из Мађарске и нашој бившој колегиници Весни Видер, која је од самог почетка учествовала у овом пројекту.

Информације о врсти:

56_6.jpg

Фото: Микес Бенце

Шафрањика је вишегодишња зељаста биљка, висока 8-15 цм. Има кртоласту луковицу са кожастом туником и два до три листа, који су линеарно ланцетасти, голи и јављају се у пролеће за време цветања (фебруар – март). Цветови су ружичасти или љубичасти, ретко бели.

Веома личи на сродног мразовца, који је заступљен на истом станишту, али цвета у јесен.

Низијска форма шафрањике је ендемит Панонске низије.

Малобројне популације шафрањике налазе се једино у Суботичко-Хоргошкој пешчари – на мање типичном – пешчарском станишту (на смеђем алувијалном и жутом еолском песку) као и на тресетно-хумусном земљишту између пешчаних дина. Преостали фрагменти наше популације су у категорији И и ИИ степена заштите у оквиру Предела изузетних одлика „Суботичка пешчара“.

Врста је заштићена Правилником о проглашењу и заштити строго заштићених и заштићених дивљих врста биљака, животиња и гљива - Прилог И - строго заштићене врсте (Службени гласник Републике Србије, бр. 05/10).

Угроженост и основни узроци угрожености:

    еутрофизација и убрзана сукцесија екосистема
    неадекватно управљање стаништем – узоравање – које доводи до фрагментације станишта
    дивље и домаће животиње – неконтролисана испаша
    уништавање и директно вађење и одношење јединки

56_1.jpg

Зашто је значајно пребројавање:

Апсолутно бројање јединки је значајно због праћења стања – како  станишта, тако и саме врсте. Установљавањем тренда популације, видећемо колико брзо напредује ревитализација шумостепских станишта и да ли су и колико активности на мерама активне заштите природе, које управљач реализује од 2008. године, ефикасне.

56_2.jpg

Лудашко језеро је комплекс влажних станишта који садржи отворене водене површине, тршћаке, и ране врсте травних заједница.
Степско језеро Лудаш, величине 328 хектара је јединствено у Србији.

Прочитајте више

Делатност

Јавно предузеће основано је ради обављања делатности од општег интереса - управљања заштићеним подручјима, у складу са актима о заштити, донетим на основу закона којим се регулише заштита природе, а којима је јавно предузће одређено за управљача.

Чуварска служба

Непосредни надзор на заштићеном подручју врши чуварска служба коју обезбеђује управљач, преко чувара заштићеног подручја

Пољочуварска служба

Пољочуварска служба послује тек од јуна 2016. године. Пољочуваска служба се тренутно састоји од десет чланова: осам пољочувара, координатора и руководиоца.

Расадник

Расадник цвећа и дендроматеријала на Палићу постоји у склопу Великог парка још од друге половине XИX века (1862. год.) када је формиран за потребе парка који је подигнут 1842. године.

Посетилачка стаза Лудаш - ЧУРГО Западна стаза

Лудашко језеро се налази на северу Војводине на територији општине Суботица у близини државне границе са Мађарском. На обали језера су смештена насеља Лудаш- Шупљак, Хајдуково и Носа.

Посетилачка стаза Лудаш - КИРЕШ Источна стаза

Природна вегетација у Специјалном резервату природе „Лудашко језеро“ је опстала само у виду мање-више изолованих острваца унутар пољопривредног предела.

Посетилачка стаза у СРП "Селевењске пустаре"

Некада традиционално виноградског подручје, које је користило климатске и геолошке предности пешчарске подлоге данас има много више воћњака.