Актуелности

Поново виђено слепо куче на Суботичкој пешчари

24.03.2017.

На нашем највећем заштићеном подручју - Предео изузетних одлика „Суботичка пешчара” чувари су при редовном обиласку терена уочили јединку слепог кучета (Нанноспалаx леуцодон монтаносирмиенсис).

57_2.jpg

Иначе, кроз пројекат Мониторинг популације ретких и угрожених врста сисара на подручју Војводине се  од 2005. године  прати стање популације слепог кучета. Пројекат реализује Покрајински завод за заштиту природе уз нашу логистичку подршку као управљача заштићеног подручја (Предео изузетних одлика „Суботичка пешчара”) на коме су станишта слепог кучета.

Нанноспалаx леуцодон монтаносyрмиенсис – слепо куче је једна од природних реткости Суботичке пешчаре. Овај мали сисар из реда глодара, који цео животни век проводи под земљом, своје природно станиште у Панонији има на степи. Његова природна станишта се данас налазе на степским падинама Фрушке Горе, у Делиблатској  и Суботичко хоргошкој пешчари, на још очуваним деловима са степском вегетацијом. Како је развојем пољопривреде, ширењем ораница, потиснут на сасвим мале површине, Спалаx се нашао на листи угрожених врста. Тренутно има статус строго заштићене дивље врсте – Правилник о проглашењу и заштити строго заштићених и заштићених дивљих врста биљака, животиња и гљива („Сл. гласник РС“, бр. 5/2010).

Слепо куче је на овом заштићеном подручју први пут примећено 2008. године после пуних 30 година одсуства са наших терена. Након проглашења заштите 2003. године и престанка орања на великом комплексу унутар Суботичке пешчаре, потребан мир и обновљена пешчарско степска вегетација су погодовале поновном појављивању популације слепог кучета.

57_1.jpg

Очекујемо посету координатора пројекта Мониторинг популације ретких и угрожених врста сисара на подручју Војводине и координатора овог заштићеног подручја у Покрајинском заводу за заштиту природе, како би се утврдиле карактеристике и тренд ове популације слепог кучета.

Лудашко језеро је комплекс влажних станишта који садржи отворене водене површине, тршћаке, и ране врсте травних заједница.
Степско језеро Лудаш, величине 328 хектара је јединствено у Србији.

Прочитајте више

Делатност

Јавно предузеће основано је ради обављања делатности од општег интереса - управљања заштићеним подручјима, у складу са актима о заштити, донетим на основу закона којим се регулише заштита природе, а којима је јавно предузће одређено за управљача.

Чуварска служба

Непосредни надзор на заштићеном подручју врши чуварска служба коју обезбеђује управљач, преко чувара заштићеног подручја

Пољочуварска служба

Пољочуварска служба послује тек од јуна 2016. године. Пољочуваска служба се тренутно састоји од десет чланова: осам пољочувара, координатора и руководиоца.

Расадник

Расадник цвећа и дендроматеријала на Палићу постоји у склопу Великог парка још од друге половине XИX века (1862. год.) када је формиран за потребе парка који је подигнут 1842. године.

Посетилачка стаза Лудаш - ЧУРГО Западна стаза

Лудашко језеро се налази на северу Војводине на територији општине Суботица у близини државне границе са Мађарском. На обали језера су смештена насеља Лудаш- Шупљак, Хајдуково и Носа.

Посетилачка стаза Лудаш - КИРЕШ Источна стаза

Природна вегетација у Специјалном резервату природе „Лудашко језеро“ је опстала само у виду мање-више изолованих острваца унутар пољопривредног предела.

Посетилачка стаза у СРП "Селевењске пустаре"

Некада традиционално виноградског подручје, које је користило климатске и геолошке предности пешчарске подлоге данас има много више воћњака.