Актуелности

Процветао гороцвет

29.03.2017.

Ових дана, уколико прошетате нашим заштићеним подручјима, можете да уочите прелепе жуте цветове гороцвета (Адонис верналис). У питању је значајна врста степских предела источне Европе и југоисточно – европских медитеранских степа, 10 – 40 цм висока. Цвета од марта до маја. Расте на песку, по сушним ливадама, по ободима ксерофилних шума и представља ксеротермни реликт (врсту одређене области која је остатак из доба када су у њој владали другачији услови живота – суво и топло). На листи је биљака заштићених као природне реткости у Србији и штити се кроз Правилник о проглашењу и заштити строго заштићених и заштићених дивљих врста биљака, животиња и гљива: Прилог И Строго заштићене дивље врсте биљака, животиња и гљива.

58_1.jpg

Оваквим степским стаништима, на којима и гороцвет живи,  управља се кроз спровођење мера активне заштите природе – кроз крчење подраста, кошење, јер би у супротном дошло до сукцесије екосистема – обрастања жбунастим и дрвенастим врстама. У будућности се на овим стаништима планира прелаз на традиционално пашарење.

58_2.jpg

Фото: Микес Бенце

Лудашко језеро је комплекс влажних станишта који садржи отворене водене површине, тршћаке, и ране врсте травних заједница.
Степско језеро Лудаш, величине 328 хектара је јединствено у Србији.

Прочитајте више

Делатност

Јавно предузеће основано је ради обављања делатности од општег интереса - управљања заштићеним подручјима, у складу са актима о заштити, донетим на основу закона којим се регулише заштита природе, а којима је јавно предузће одређено за управљача.

Чуварска служба

Непосредни надзор на заштићеном подручју врши чуварска служба коју обезбеђује управљач, преко чувара заштићеног подручја

Пољочуварска служба

Пољочуварска служба послује тек од јуна 2016. године. Пољочуваска служба се тренутно састоји од десет чланова: осам пољочувара, координатора и руководиоца.

Расадник

Расадник цвећа и дендроматеријала на Палићу постоји у склопу Великог парка још од друге половине XИX века (1862. год.) када је формиран за потребе парка који је подигнут 1842. године.

Посетилачка стаза Лудаш - ЧУРГО Западна стаза

Лудашко језеро се налази на северу Војводине на територији општине Суботица у близини државне границе са Мађарском. На обали језера су смештена насеља Лудаш- Шупљак, Хајдуково и Носа.

Посетилачка стаза Лудаш - КИРЕШ Источна стаза

Природна вегетација у Специјалном резервату природе „Лудашко језеро“ је опстала само у виду мање-више изолованих острваца унутар пољопривредног предела.

Посетилачка стаза у СРП "Селевењске пустаре"

Некада традиционално виноградског подручје, које је користило климатске и геолошке предности пешчарске подлоге данас има много више воћњака.