Aktuális

Újabb rekordot döntött a palicsi madárszigeteken költő szerecsensirályok száma

2020.06.11.

A Paics-Ludas Közvállalat természetvédelmi őrszolgálata és a Riparia Természetbarátok Egyesületének aktivistái az idei év májusában felmérték a dankasirály (Larus ridibundus) és a szerecsensirály (Larus melanocephalus) fészkek számát a Palicsi-tó második mederszakaszában lévő madárszigeteken.

 Az eredmény: - dankasirály 1614 pár
                      - szerecsensirály 406 pár

A Palicsi-tavat az 1970-es évek végén a tó szanálásakor négy részre osztották. A második mederszakaszban a tómederben felhalmozódott iszapból szigeteket hoztak létre, melyeket a madarak hamar birtokba is vettek. A négy sziget más-más vegetációborítással rendelkezik, így azokon más-más madárfajok költenek, mint például: több récefaj, vegyes gémtelep, kis és nagy kárókatona telep, amely mellett a második sziget egyik végén, illetve a harmadik sziget teljes területén sirálytelep helyezkedik el. Ezeken a szigeteken a danka- és szerecsensirályok költenek, és olyan sűrűn helyezkednek el a fészkek, hogy egyes helyeken kevesebb, mint fél méteres távolságra vannak egymástól.

A szerecsensirályok egyetlen állandó költőhelye Szerbiában a Palicsi-tavon található. A költéshez igénylik a nyugalmat, valamint a költés kezdetekor szeretik, ha a területen nincs semmilyen magas növényzet. Ahhoz, hogy a költőállomány megmaradjon, aktív természetvédelmi tevékenységként ezeket a területeket rendszeresen karban kell tartani, a költési idő kezdete előtt le kell kaszálni.

A természetvédelmi őrszolgálat már a fészek számlálás előtt is gyanította, hogy a költő szerecsensirályok száma meghaladja az előző évekét, de ilyen eredményekre senki sem számított. Az elmúlt 40 évben a szerecsensirály költőpárok számának alakulása 10 és 50 pár között mozgott, egy-két kiemelkedő évet kivéve, amikor megugrott 150 párra, illetve a 2019- es évet, amikor 266 pár költött itt. Viszont a 2020-as költés messze túlszárnyalta az eddigi eredményeket, ugyanis 406 költőpárt számláltunk a területen.

Újabb rekordot döntött a palicsi madárszigeteken költő szerecsensirályok száma

A Ludasi tó vizes élőhelyek komplexuma, amely nyílt vízterületeket, nádasokat és ősi típusú füves közösségeket tartalmaz. A 328 hektáros sztyeppei Ludasi-tó egyedülálló Szerbiában.

Bővebben

IPA Projektek

A Palics-Ludas-medence fenntartható kezelésének IPA-projektje

Halászati terület

A horgászterület a "Palics" természeti park védett területén található.

Fényképgaléria

Természet, állatvilág, emberek

Látogatóközpont

A Ludasi Látogatóközpont a Ludasi-tó partján Hajdújárás (Hajdukovo) településén egy Interreg Program tükör - pályázat keretein belül jött létre.

Tevékenységek

A Palics-Ludas közvállalat a természetvédelemről szóló törvény alapján elfogadott, a védelemről szóló törvényben foglaltak szerint közérdekű – védett területek kezelése – tevékenység végzésére jött létre.

Őrszolgálat

A védett terület közvetlen felügyeletét a kezelő által biztosított őrszolgálat látja el, a védett terület őrségén keresztül

Mezőőrszolgálat

A mezőőr szolgálat 2016 júniusa óta működik. A mezőőr szolgálat jelenleg tíz tagból áll: nyolc mezőőrből, koordinátorból és a vezetőből áll.

Faiskola

A palicsi faiskola a 19. század második felétől (1862) a Nagypark részeként létezik, amikor is az 1842-ben épült park igényeire alakították ki.

Ludasi tanösvény - CSURGÓ Nyugati ösvény

A védelmi zónával együtt 2849 ha egységes egészet alkotó rezervátum kezelője a palicsi székhelyű Palics-Ludas Közvállalat.

Ludasi tanösvény - KŐRÖS Keleti ösvény

A változatos és gazdag növény- és állatvilág, a homoki és sztyepi nedves élőhelyek, a ritka növény- és állatfajok gyüjtőhelye.

SZELEVÉNYI tanösvény

A Szelevényi-puszták a Szabadka-Horgosi homokvidék és a Bácskai löszplató határvonalán fekszik.