Apsolutno brojanje jedinki vrste šafranjika (Bulbocodium versicolor) u zaštićenom području Predeo izuzetnih odlika „Subotička peščara“
Tokom prošle nedelje je na šumostepskim staništima Predela izuzetnih odlika „Subotička peščara“, uspešno realizovano apsolutno prebrojavanje jedinki vrste šafranjika (Bulbocodium versicolor).
Ova aktivnost je samo deo jednog šireg projekta praćenja stanja – monitoringa – taksona, koji upravljač realizuje od 2003. godine sa nadležnim Zavodom za zaštitu prirode, a sa apsolutnim brojanjem se započelo 2015. godine.
Šafranjika je jedna od najugroženijih biljaka u Srbiji, na rubu trajnog iščezavanja. Glavni činilac ugroženosti je direktno uništavanje (preoravanje) staništa, koje se i desilo na velikom delu Subotičke peščare, davne 2002. godine.
Tadašnji pokušaj proširenja obradivih površina je prouzrokovao fragmentaciju iskonskih staništa ove vrste i doveo je na rub opstanka.
Prebrojavanje je rađeno ukupno pet dana, rezultati se obrađuju – konačnu sliku o stanju ovog taksona ćemo imati za pet godina. Veliku zahvalnost na pomoći na terenu u brojanju jedinki, dugujemo pokrajinskoj inspektorki za zaštitu životne sredine – Zlati Pavlović, brojnim članovima Planinarskog kluba „Spartak“ iz Subotice – posebno Zoranu Vukmanovu, članovima Udruženja ljubitelja prirode „Riparia“, članovima „Baja Ifjúsági Természetvédelmi Egyesület“ iz Mađarske, predstavnicima Nacionalnog parka „Kiškunšag“ iz Mađarske i našoj bivšoj koleginici Vesni Vider, koja je od samog početka učestvovala u ovom projektu.
Informacije o vrsti:
Foto: Mikes Bence
Šafranjika je višegodišnja zeljasta biljka, visoka 8-15 cm. Ima krtolastu lukovicu sa kožastom tunikom i dva do tri lista, koji su linearno lancetasti, goli i javljaju se u proleće za vreme cvetanja (februar – mart). Cvetovi su ružičasti ili ljubičasti, retko beli.
Veoma liči na srodnog mrazovca, koji je zastupljen na istom staništu, ali cveta u jesen.
Nizijska forma šafranjike je endemit Panonske nizije.
Malobrojne populacije šafranjike nalaze se jedino u Subotičko-Horgoškoj peščari – na manje tipičnom – peščarskom staništu (na smeđem aluvijalnom i žutom eolskom pesku) kao i na tresetno-humusnom zemljištu između peščanih dina. Preostali fragmenti naše populacije su u kategoriji I i II stepena zaštite u okviru Predela izuzetnih odlika „Subotička peščara“.
Vrsta je zaštićena Pravilnikom o proglašenju i zaštiti strogo zaštićenih i zaštićenih divljih vrsta biljaka, životinja i gljiva - Prilog I - strogo zaštićene vrste (Službeni glasnik Republike Srbije, br. 05/10).
Ugroženost i osnovni uzroci ugroženosti:
- eutrofizacija i ubrzana sukcesija ekosistema
- neadekvatno upravljanje staništem – uzoravanje – koje dovodi do fragmentacije staništa
- divlje i domaće životinje – nekontrolisana ispaša
- uništavanje i direktno vađenje i odnošenje jedinki
Zašto je značajno prebrojavanje:
Apsolutno brojanje jedinki je značajno zbog praćenja stanja – kako staništa, tako i same vrste. Ustanovljavanjem trenda populacije, videćemo koliko brzo napreduje revitalizacija šumostepskih staništa i da li su i koliko aktivnosti na merama aktivne zaštite prirode, koje upravljač realizuje od 2008. godine, efikasne.